Wiosenne przesilenie nie istnieje

10 marca 2015

wiosenne.przesienie.jpg

… dla ludzi szczęśliwych.

Choć źródło wiedzy wszelakiej chce mi uświadomić, że mam na co zrzucić podły nastrój, brak energii, sił i uśmiechu, a także potrafi to nazwać fachowo („syndrom zmęczena wiosennego”), ja w takie teorie nie wierzę.

Ty możesz wierzyć i szanuję to.

Możesz powiedzieć, że całą zimę rozwijasz się aż miło kłaść się spać po solidnie przepracowanym dniu, a wraz z nadejściem wyższych temperatur i ukazaniem się promieni słonecznych chęć do życia opada Ci jak mi głowa, gdy słyszę „A to będziemy jechać na siedząco?”

Ja odpowiem, że przez kilkadziesiąt dni miałam wrażenie, że wstaję w nocy i w nocy wychodzę z pracy. Marzłam, nie mogłam wyjść spocona z zajęć na dwór bez ryzyka spędzenia kolejnych dni z nosem w domowych miksturach na przeziębienie, a ubierając kozaki słałam tęskne spojrzenia w stronę białych podartych conversów.

I teraz, kiedy latam w trampkach, zdejmuję kurtkę i mrużę oczy przez słońce, ostrokołczan wyjechał na trasę, ale chodzę czasem niedospana i zakatarzona, mam sobie wmówić, że to przesilenie wiosenne?

Może i spojrzałabym bardziej przychylnie na tę coroczną dziwną dolegliwość, którą tłumaczymy sobie brak chęci do działania i potrzebę  zjedzenia nutelli po każdym posiłku, ale ostatecznie powstrzymały mnie przed tym porady podawane przez tak zwanych specjalistów, którzy podobno wiedzą, jak sobie pomóc w takim czasie.


Otóż trzeba (weźcie oddech, nadchodzi odkrycie): dobrze się odżywiać, spać odpowiednią ilość godzin i uprawiać aktywność fizyczną!


Ku zaskoczeniu wszystkich: połowa ludzkości, jeśli wprowadzi w życie takie nawyki, odczuje znaczną poprawę samopoczucia! Innym wystarczy dołożenie do tego zmiany pracy albo wyprowadzenie się z obecnego miejsca zamieszkania i już nabiorą wiatru w żagle, bo okaże się, że ich zwyczajnie coś w życiu uwierało. I to nie była wiosna.

[Może się okazać, że wiosenne przesilenie prędzej nazywało się jesienną deprechą, a tu już potrzeba specjalisty. I to niekoniecznie takiego, który zaleci witaminy w tabletkach od firmy, z którą ostatnio współpracuje].


Zanim kolejny raz stwierdzisz, że boli Cię wiosna, zatroszcz się o siebie


Stres to stres, a nie wiosenne przesilenie. Zła dieta to zła dieta, a nie wiosenne przesilenie.

Nie masz chęci do życia, bo śpisz 4 godziny na dobę, a nie dlatego że przyroda się budzi do życia.

Wolisz zostać w łóżku i nie emocjonujesz się tym, co przyniesie dzień? I temu ma być winna wiosna, która dopiero się rozwija?

Ciekawe, czy kiedy zakochasz się w środku marca, odczujesz jakiekolwiek objawy tego całego syndromu?

Podaj dalejShare on FacebookTweet about this on Twitter