fbpx

Na wieczory bez Indoora. Gry planszowe

Podstawowych rozrywek muszę mieć „na czasie” co najmniej kilka. To na wypadek, gdyby nagle okazało się, że nie mam problemów: na szybko można stworzyć taki pod tytułem „Tyle do roboty/do odkrycia, tak mało czasu”.  Dzięki natłokowi pozytywnych zajęć nie mam w ogóle problemu ze zorganizowaniem sobie wolnych minut, a za nudą wręcz czasem tęsknię. W dni takie jak ostatnio ostre koło zdecydowanie przegrywa z zajęciami Indoor Cycling. Z nimi natomiast, od czasu do czasu, też coś potrafi wygrać. Szczególnie, gdy wygrywam ja.

Gry planszowe. Bakcyla złapałam już ponad rok temu, ale dopiero na grudniowej Nocy Planszówek dosłownie dostałam na głowę. Na pewno świadczy o tym fakt, że o trzeciej wróciłam do domu, a myślałam o nich co najmniej kilka dni i parę razy tak układałam trasę swoich miejskich wypraw, by przypadkiem przechodzić obok ulubionego sklepu z grami. I zostawiać tam wyjeżdżony hajs, ale kto by tam to liczył. 

Wystarczyło mi więc tylko kilka uwag, żeby napisać coś o grach na blogu, bym ochoczo przystąpiła do pisania. Zatem dziś tekst w ogóle nie będzie związany z tematyką bloga, ale bardzo chciałam go popełnić – dla tych kilku osób. I zamieścić na końcu małą informację – niespodziankę.

Gier planszowych i karcianych jest obecnie mnóstwo, a w każdym miesiącu pojawiają się nowe tytuły warte sprawdzenia. Niektóre porywają tylko raz, do innych wraca się regularnie. Wspomnę tutaj o kilku moich ulubionych grach, które mogę z czystym sumieniem polecić. Muszę jednak zaznaczyć, że – jak we wszystkim – dobór gier to kwestia gustu i moje typy mogą Ci podejść lub nie w zależności od tego, czy wolisz negatywną interakcję (mówiąc prosto: robienie komuś pod górkę), współpracę, czy lubisz gry szybkie czy parogodzinne.  Wszystkie wymienione przeze mnie tytuły są albo proste albo średniozaawansowane (taki Easy Bike i Fun Bike, porównując do nomenklatury zajęć IC w klubie, w którym pracuję), więc na pewno nie dostaniesz zadyszki.

LIST MIŁOSNY

KzB kiedyś przyniósł to z jakiejś promocji za 6 zł. Mój stosunek do gier był wtedy jeszcze co najmniej sceptyczny, po czym wygrałam kilka razy i ciągle chciałam pyknąć jeszcze raz. To naprawdę banalna gra, której przebieg można chwycić w mig i co więcej – potem pomaga to załapać zasady nieco trudniejszych karcianek. Polecam na początek przygody wciągnąć się właśnie w ten dworski świat Listu Miłosnego i zabiegać o spotkanie z księżniczką. W instrukcji mówią, że to randka. Kuba kiedyś powiedział, że coś innego. Nie mnie rozstrzygać… W każdym na randkę poszliśmy z nią już nie raz, co widać po zajechanym opakowaniu.

Dla kogo? Dla początkujących graczy i tych, którzy  chcą wciągać nowe osoby w ten świat.

OSADNICY – NARODZINY IMPERIUM

Gra, którą dodałam do ulubionych już po pierwszej rozgrywce. Wcielasz się w rolę przywódcy jednej z czterech cywilizacji i rozwijasz imperium. Dla tych, którzy nie lubili historii w szkole, pewnie nie zabrzmiało to zachęcająco, jednak bardzo prawdopodobne, że i oni wciągną się w tworzenie budynków, pozyskiwanie surowców i zbijanie na tym kasy. A w zasadzie punktów zwycięstwa, bo to one decydują o wygranej. Bardzo ładnie wydana gra gliwiczanina, Ignacego Trzewiczka, który stworzył również kultową Neuroshimę. 

Dla kogo? Dla miłośników zbierania punktów zwycięstwa i tych, którzy cenią sobie klimat (choć z tym, że gra jest klimatyczna, pewnie niewiele osób się zgodzi).

DOLINA KUPCÓW

Bardzo świeży tytuł, z ogromnym potencjałem. Profesjonaliści mówią o tym: „gra regrywalna”, a to cecha, którą w grach bardzo sobie cenię: nie nudzi się po kilku razach, bo za każdym razem rozgrywka wygląda inaczej. Pięknie ilustrowana – trzymanie kart sprawa ogromną przyjemność. Gracze dążą do tego, by zbudować osiem straganów, a robią to za pomocą talii zwierząt, które wybiorą do wspólnej rozgrywki. Ja, tak jak w życiu, uwielbiam zwierzaki w grach, więc było wręcz oczywiste, że zapałam do tego tytułu sympatią.

Dla kogo? Dla lubiących „klimat zoologiczny”, budowanie talii, krótkie rozgrywki.

RED7

To również „ostatni krzyk” planszowej mody. Nic dziwnego – to naprawdę świetna imprezówka, ale nie można jej odmówić również miana gry rodzinnej czy logicznej. Małe pudełko można śmiało wziąć na wakacje lub krószy wyjazd. Jest szybka (choć grając z wytrwanymi graczami trzeba dłużej pomyśleć), rozgrywka zwykle trwa kilka minut. To najbardziej dynamiczna gra z tych, które dotąd poznałam. Gra w nią jest dla mnie przyjemnością również ze względu na intensywne kolory. Regularnie dostaję baty od siostry, ale wciąż uwielbiam spędzić z nią wieczór. Z grą, nie z siostrą. No dobra, z obiema. (Dopisałam, bo jest jedną z tych czterech osób, które czytają bloga. :D)

Dla kogo? Dla tych, którzy lubią krótkie  rozgrywki, ale również planowanie  ruchów i… pewną losowość, a właściwie działanie jej na przekór.

Na mojej prywatnej liście ulubionych tytułów są jeszcze Carcassone, Pingwiny z Madagaskaru, Zombiaki, Slavika, Kakao… Gdybym miała napisać o grach planszowych więcej, nota zaczęłaby przypominać kilka odcinków „Mody na sukces” zebranych w całość, zatem powoli będę zmierzać ku końcowi. W ramach cool down dodam, że ta tematyka przyprawiła mnie o lekki ból głowy (tak się objawia zaawansowane myślenie): bardzo chciałam o nich pisać częściej, ale wrzucanie tego na bloga skupionego na IC i innych aktywnościach byłoby sporym nadużyciem. I co? I znowu okazało się, że rozwiązanie w końcu się pojawi, dosłownie przyjdzie samo. Na Instagramie znalazł mnie Łukasz z Przystanku Planszówka, wpadł na audycję i … Wynikło z tego dla mnie wiele dobrego. Swoje zapędy planszówkowe będę mogła spełniać na wcześniej wspomnianym portalu, chroniąc tym samym czytelników tego bloga przed zmasowanym atakiem tekstów recenzenckich (pierwszy z nich można już przeczytać tutaj). Bardzo możliwe również, że będę mogła Was już niedługo zaprosić na audycję o grach planszowych, bo taką właśnie zaczynamy tworzyć.  Jak to mówią z angielska, stay tuned!

I oczywiście… Podzielcie się ze mną swoimi ulubionymi tytułami!

Podaj dalejShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *